ACASĂ

FOND CARTE BIBLIOTECA „INFOEL” 2020 – LITERA A

Nr.crtAutor Titlul cărţii Locul publicăriiEditura AnNr.de inv.
1Abăluţă Constantin11erezii. Poem. ZoneBucureştiCartea Românească198517042
2Abdulea PetcuDicţionar de omografeBucureştiE.D.P.199519061
3Abelaira AugustoBunele intenţiiBucureştiEdinter199218500
4Abrudan Maria-MadelaManagementul resurselor umane:culegere de studii de caz, teste, aplicaţiiCluj-NapocaDacia 200521805
5 Achim ValeriuRomânia Mare : documentar istoricBaia MareGutinul199018125
6 Achim ValeriuRomânia Mare : documentar istoricBaia MareGutinul199018126
7 Achim ValeriuRomânia Mare : documentar istoricBaia MareGutinul199018128
8 Achim ValeriuRomânia Mare : documentar istoricBaia MareGutinul199018129
9Adam IoanIntoducere în opera lui Duiliu ZamfirescuBucureşti Minerva19798926
10Adam IoanIntoducere în opera lui Duiliu ZamfirescuBucureşti Minerva19798927
11Adam IoanRătăcire. SybarisBucureştiMinerva198414213
12Adam IoanRătăcire. SybarisBucureştiMinerva198416019
13Adam Jean-Michel, Revaz FranqoisAnaliza povestiriiIaşi Institutul european199920320
14Adam Jean-PierreArheologia între adevăr şi imposturăBucureştiMeridiane19787442
15Adam Jean-PierreArheologia între adevăr şi imposturăBucureştiMeridiane19787443
16Adam Jean-PierreArheologia între adevăr şi imposturăBucureştiMeridiane197818497
17Adameşteanu GabrielaDrumul egal al fiecărei zileBucureştiCartea Românească1975337
18Adameşteanu GabrielaDimineaţă pierdutăBucureştiAlbatros199117872
19Adamovici Ales, Granin DaniilCartea blocadei : Leningrad Septembrie 1941 - Ianuarie 1944BucureştiPolitică198716020
20Adamovici Ales, Granin DaniilCartea blocadei : Leningrad Septembrie 1941 - Ianuarie 1944BucureştiPolitică198716021
21Adamovici Ales, Granin DaniilCartea blocadei : Leningrad Septembrie 1941 - Ianuarie 1944BucureştiPolitică198716022
22Adamovici Ales, Granin DaniilCartea blocadei : Leningrad Septembrie 1941 - Ianuarie 1944BucureştiPolitică198716153
23Adamovici Ales, Granin DaniilCartea blocadei : Leningrad Septembrie 1941 - Ianuarie 1944BucureştiPolitică198716154
24Adăniloaie NÎnvățământul primar sucevean în epoca modernăBucureştiLitera198817086
25Adăniloaie NÎnvățământul primar sucevean în epoca modernăBucureştiLitera198817334
26Adăscălitei VasileIstoria unui obicei. PluguşorulIaşiJunimea198716239
27Adăscălitei VasileIstoria unui obicei. PluguşorulIaşiJunimea198716240
28Ady EndrePoemeBucureştiKriterion19775673
29Aelenei Mihai, Crăciun MirceaMaşini orizontale de alezat şi frezat Vol IBucureştiTehnică19755575
30Aelenei Mihai, Crăciun MirceaMaşini orizontale de alezat şi frezat Vol IBucureştiTehnică19755576
31Aelenei Mihai, Gheghea IonProbleme de maşini - unelte şi de aşchiere Vol IBucureştiTehnică19855960
32Aelenei Mihai, Gheghea IonProbleme de maşini - unelte şi de aşchiere Vol IIBucureştiTehnică19855961
33Aelenei Mihai, Gheghea IonProbleme de maşini - unelte şi de aşchiere Vol IBucureştiTehnică19855962
34Aelenei Mihai, Gheghea IonProbleme de maşini - unelte şi de aşchiere Vol IIBucureştiTehnică19855963
35Aelenei Mihai, Gheghea IonProbleme de maşini - unelte şi de aşchiere Vol IBucureştiTehnică198520954
36Aelenei Mihai, Gheghea IonProbleme de maşini - unelte şi de aşchiere Vol IIBucureştiTehnică198520955
37AeschylusRugătoarele. Perşii. Şapte contra Thebei. Prometeu înlănţuitBucureştiUnivers198213000
38AeschylusPerşiiBucureştiAlbatros198716304
39Agahanean T. MElectronica cu tranzistoriBucureştiŞtiinţifică şi Enciclopedică198014648
40Agârbiceanu IonDuhul băilor: nuvele, schiţe şi povestiriBucureştiMinerva19761452
41Agârbiceanu IonDuhul băilor: nuvele, schiţe şi povestiriBucureştiMinerva19761453
42Agârbiceanu IonMeditaţie în septembrie: publicistică literarăCluj-NapocaDacia19711985
43Agârbiceanu IonDin pragul marei treceriCluj-NapocaDacia19784699
44Agârbiceanu IonDin pragul marei treceriCluj-NapocaDacia19784700
45Agârbiceanu IonPovestiriBucureştiMinerva19796736
46Agârbiceanu IonPovestiriBucureştiMinerva19796737
47Agârbiceanu IonPovestiriBucureştiMinerva19796738
48Agârbiceanu IonPovestiriBucureştiMinerva19796739
49Agârbiceanu IonStrigoiulBucureştiMinerva198515364
50Agârbiceanu IonStrigoiulBucureştiMinerva198515365
51Agârbiceanu IonOpere 12: romaneBucureştiMinerva198615693
52Agârbiceanu IonLicean…odinioară: romanCraiovaScrisul Românesc199419149
53Agârbiceanu IonFefeleaga: povestiri şi nuveleTimişoaraFacla198721385
54Agopian ŞtefanZiua mîniei: romanBucureştiCartea Românească19798772
55Agopian ŞtefanZiua mîniei: romanBucureştiCartea Românească19798773
56Agoston KatalinInstrumentație și măsurări electriceBucureştiMatrix Rom200923072
57 Airinei ŞtefanPământul ca planetăBucureştiAlbatros19821965
58Aisberg EugèneFizica în viaţa de toate zileleBucureştiAlbatros197321001
59Aitken RosemaryTeaching Tenses:Ideas for presenting and practising tenses in English[s.l.]Longman199219366
60Aitmatov Cinghiz O zi mai lungă decât veaculBucureştiUnivers199619413
61Aitmatov CinghizCîntecul stepei, Cîntecul munţilor : Geamilia. Plopşorul meu cu băsmăluţă roşie. Vaporul alb. Cocorii timpuriiBucureştiAlbatros198921178
62Aitmatov Cinghiz O zi mai lungă decât veaculBucureştiLeda200621844
63Aivanhov Omraam MikhaelCe este un Maestru spiritual?BucureştiProsveta199419266
64Alain-Fournier HenriCărarea pierdutăBucureşti Editura Fundaţiei Culturale Române199113714
65Alain-Fournier HenriCărarea pierdutăBucureşti Editura Fundaţiei Culturale Române199118496
66Albert Hermina, Florea Ion, Iordănescu IonAlimentarea cu energie electrică a întreprinderilor industrialeBucureştiTehnică19786532
67Albert Hermina, Florea Ion, Iordănescu IonAlimentarea cu energie electrică a întreprinderilor industrialeBucureştiTehnică19786533
68Alboiu GeorgeAntologia poeţilor tineriBucureştiCartea Românească198214055
69Albu CorneliuPe urmele lui Ion-Inocențiu Micu-KleinBucureştiSport-Turism198314167
70Albu FlorenţaTeraseBucureştiCartea Românească198515227
71Albu FlorenţaBanchet autumnal : impresii de călatorieCluj-NapocaDacia199218447
72Albu FlorenţaBanchet autumnal : impresii de călatorieCluj-NapocaDacia199218448
73Albu Gral GrigoreAşteptare: versuriBucureştiCartea Românească199017102
74Albu Ion Doru, Bîrchi Ion DamianGeometrie vectorială în liceuTimişoaraBîrchi[s.a.]22352
75Albu Ion Doru, Bîrchi Ion DamianGeometrie vectorială în liceuTimişoaraBîrchi[s.a.]22353
76Albu Sandu Cu vioara prin lume..BucureştiMuzicală19725347
77Albuleţu IonZona turistică Porţile de FierBucureştiSport-Turism198213835
78AlcifronScrisori din vechea HeladăBucureştiUnivers198112313
79Aldea Mircea, Iordache Nicu, Negulescu LucianÎndrumător pentru fochiştii de la cazanele de abur şi apă fierbinteBucureştiTehnică19785273
80Aldea TraianScrisorile apocalipsei: de la Patmos la Laodicea [s.l.]Creştină Mateus199420429
81Aldecoa IgnacioGran SolBucureştiUnivers197621184
82Alecsandri VasilePasteluri(antologie, prefaţă, note şi bibliografie de Paul Cornea)BucureştiAlbatros197267
83Alecsandri VasilePasteluri(antologie, prefaţă, note şi bibliografie de Paul Cornea)BucureştiAlbatros197268
84Alecsandri VasileFântâna blanduziei: teatru vol.2BucureştiMinerva197374
85Alecsandri VasileProzăBucureştiEditura pentru literatură1965700
86Alecsandri VasileDrameBucureştiMinerva1975925
87Alecsandri VasileDrameBucureştiMinerva1975927
88Alecsandri VasileDrameBucureştiMinerva1975928
89Alecsandri VasileDrameBucureştiMinerva19751197
90Alecsandri VasileDrameBucureştiMinerva19751198
91Alecsandri VasileCălătoriiBucureştiMinerva19751331
92Alecsandri VasileCălătoriiBucureştiMinerva19751332
93Alecsandri VasileProzăBucureştiEditura pentru literatură19651675
94Alecsandri VasileOpere Vol.4: prozăBucureştiMinerva19742235
95Alecsandri VasilePoeziiBucureştiMinerva19762280
96Alecsandri VasilePoeziiBucureştiMinerva19762281
97Alecsandri VasileOpere Vol.5 TeatruBucureştiMinerva19774656
98Alecsandri VasileOpere Vol.5 TeatruBucureştiMinerva19774657
99Alecsandri VasileLegende şi pasteluriBucureştiIon Creangă19785317
100Alecsandri VasilePoeziiBucureştiAlbatros19905318
101Alecsandri VasileLegende şi pasteluriBucureştiIon Creangă19785320
102Alecsandri VasileLegende şi pasteluriBucureştiIon Creangă19785321
103Alecsandri VasileOstaşii noştri. Unsere kriegerBucureştiMinerva19775659
104Alecsandri VasileOstaşii noştri. Unsere kriegerBucureştiMinerva19775660
105Alecsandri VasileChiriţeleBucureştiMinerva19786128
106Alecsandri VasileChiriţeleBucureştiMinerva19786129
107Alecsandri VasileChiriţeleBucureştiMinerva19786733
108Alecsandri VasileChiriţeleBucureştiMinerva19786734
109Alecsandri VasileOpere Vol.6 TeatruBucureştiMinerva197910703
110Alecsandri VasileDrameBucureştiMinerva198011133
111Alecsandri VasileDrameBucureştiMinerva198011134
112Alecsandri VasileDrameBucureştiMinerva198011135
113Alecsandri VasileDrameBucureştiMinerva198011136
114Alecsandri VasileDrameBucureştiMinerva198011137
115Alecsandri VasileDrameBucureştiMinerva198011184
116Alecsandri VasileChiriteleBucureştiMinerva198011185
117Alecsandri VasileDrameBucureştiMinerva198011532
118Alecsandri VasileDrameBucureştiMinerva198011534
119Alecsandri VasileDrameBucureştiMinerva198011535
120Alecsandri VasilePasteluri şi alte poeziiCluj-NapocaDacia 198112568
121Alecsandri VasileDoine. Lăcrimioare. Suvenire.MărgărităreleBucureştiMinerva198412776
122Alecsandri VasileComediiBucureştiMinerva198414229
123Alecsandri VasileCălătorie în Africa Vol.1: prozăBucureştiMinerva198414408
124Alecsandri VasileDridri Vol.2: prozăBucureştiMinerva198414409
125Alecsandri VasileDridri Vol.2: prozăBucureştiMinerva198414433
126Alecsandri VasileDoine. Lăcrimioare. Suvenire.MărgărităreleBucureştiMinerva198414557
127Alecsandri VasileDoine. Lăcrimioare. Suvenire.MărgărităreleBucureştiMinerva198414558
128Alecsandri VasileComediiBucureştiMinerva198414562
129Alecsandri VasileMioriţaIaşiJunimea198415342
130Alecsandri VasileMioriţaIaşiJunimea198415343
131Alecsandri VasileComedii şi drameCluj-NapocaDacia198615503
132Alecsandri VasileComedii şi drameCluj-NapocaDacia198615504
133Alecsandri VasilePoeziiBucureştiGramar100+1200718209
134Alecsandri VasilePoeziiBucureştiAlbatros199018233
135Alecsandri VasilePoeziiBucureştiAlbatros199018234
136Alecsandri VasilePoeziiBucureştiAlbatros199018236
137Alecsandri VasileBalta Albă: proză literarăCraiovaValeriu199620079
138Alecsandri VasileBalta Albă: proză literarăCraiovaValeriu199620080
139Alecsandri VasileTeatruCraiovaHyperion199820105
140Alecsandri VasilePoeziiBucureştiGramar100+1200720176
141Alecsandri VasileChiriţeleBucureştiCartex200200321527
142Alecsandri VasileChiriţeleBucureştiCartex200200321528
143Alecsandri VasilePoeziiPiteştiHerra[s.a.]21736
144Alecsandri VasilePoeziiPiteştiHerra[s.a.]21737
145Alecsandri VasilePoeziiPiteştiHerra[s.a.]21738
146Alecsandri VasilePoeziiPiteştiHerra[s.a.]21739
147Alecsandri VasilePoeziiPiteştiHerra[s.a.]21740
148Alecsandri VasilePoeziiPiteştiHerra[s.a.]21741
149Alecsandri VasilePoeziiPiteştiHerra[s.a.]21742
150Alecsandri VasilePoeziiPiteştiHerra[s.a.]21743
151Alecsandri VasilePoeziiPiteştiHerra[s.a.]21744
152Alecsandri VasilePoeziiPiteştiHerra[s.a.]21745
153Alecsandri VasileTeatruPiteştiHerra200221761
154Alecsandri VasileTeatruPiteştiHerra200221762
155Alecsandri VasileTeatruPiteştiHerra200221763
156Alecsandri VasileTeatruPiteştiHerra200221764
157Alecsandri VasileTeatruPiteştiHerra200221765
158Alecsandri VasileTeatruPiteştiHerra200221766
159Alecsandri VasileTeatruPiteştiHerra200221767
160Alecsandri VasileTeatruPiteştiHerra200221768
161Alecsandri VasileChiriţeleBucureştiCartex200200622123
162Alecsandri VasilePoeziiBucureştiGramar200722649
163Alecsandri VasileLegende şi pasteluriBucureştiIon Creangă197822650
164Alecsandri VasilePoeziiBucureştiGramar200722651
165Alecsandri VasilePoeziiBucureştiGramar200722652
166Alecsandri VasileChiriţeleConstanţaSteaua Nordului200722697
167Alecsandri VasileChiriţeleConstanţaSteaua Nordului200722698
168Alecsandri VasileChiriţeleConstanţaSteaua Nordului200722699
169Alecsandri VasileChiriţeleConstanţaSteaua Nordului200722700
170Alecsandri VasileOpere complete. PoeziiBucureştiSemne200622718
171Alecsandri VasileBalta Albă. Călătorie în Africa și alte scrieri BucureştiArt201222992
172Alecsandri VasileBalta-Albă și alte scrieri în prozăBucureştiArt200823093
173Alecsandri VasileBalta-Albă și alte scrieri în prozăBucureştiArt200823094
174Alecu -Ungureanu MariaA nemi élet és a házasságBucureştiMedicală19701895
175Alecu -Ungureanu MariaA nemi élet és a házasságBucureştiMedicală19701896
176Alecu ViorelCurente literare în literatura românăBucureştiE.D.P.19711648
177Alecu ViorelStudierea literaturii române în liceuBucureştiE.D.P.19774197
178Alecu ViorelImpăcareIaşiJunimea198515788
179Alecu ViorelImpăcareIaşiJunimea198515789
180Alexander L.G. Right Word wrong Word: words and structures confused and misused by learners of EnglishLongman199319361
181Alexandrescu GrigorePoezii. Memorial de călătorieBucureştiMinerva197460
182Alexandrescu GrigorePoezii. ProzăBucureştiIon Creangă198061
183Alexandrescu GrigoreSatire şi fabuleBucureştiMinerva19762270
184Alexandrescu GrigoreSatire şi fabuleBucureştiMinerva19762272
185Alexandrescu GrigoreSatire şi fabuleBucureştiMinerva19762273
186Alexandrescu GrigorePoeziiBucureştiMinerva19797316
187Alexandrescu GrigorePoeziiBucureştiMinerva19797317
188Alexandrescu GrigorePoezii. ProzăBucureştiIon Creangă198010695
189Alexandrescu GrigorePoezii. ProzăBucureştiIon Creangă198010696
190Alexandrescu GrigorePoezii. ProzăBucureştiIon Creangă198010697
191Alexandrescu GrigorePoezii. ProzăBucureştiIon Creangă198010698
192Alexandrescu GrigorePoezii. ProzăBucureştiMinerva198515151
193Alexandrescu GrigorePoezii. ProzăBucureştiMinerva198515152
194Alexandrescu GrigorePoezii. ProzăBucureştiMinerva198515153
195Alexandrescu GrigorePoezii. ProzăBucureştiMinerva198515679
196Alexandrescu GrigorePoezii. ProzăBucureştiMinerva198515680
197Alexandrescu GrigorePoezii. ProzăBucureştiMinerva198515681
198Alexandrescu GrigorePoezii şi prozăChişinăuLitera199819864
199Alexandrescu GrigorePoezii şi prozăChişinăuLitera199819867
200Alexandrescu GrigorePoezii şi prozăChişinăuLitera199819868
201Alexandrescu GrigorePoezii şi prozăChişinăuLitera199819869
202Alexandrescu GrigoreFabule, proză,poeziiPiteştiHerra200221690
203Alexandrescu GrigoreFabule, proză,poeziiPiteştiHerra200221691
204Alexandrescu GrigoreFabule şi satireCluj-NapocaDacia 200522758
205Alexandrescu HoriaOlimpiada californianăBucureştiSport-Turism198515026
206Alexandrescu MirceaCoroana lui Burebista: roman istoricIaşiJunimea198011964
207Alexandrescu MirceaCoroana lui Burebista: roman istoricIaşiJunimea198011965
208Alexandru Gheorghe, Șincan EugeniaÎndrumător metodic pentru învățători, părinți și elevi: lecturi literare pentru ciclul primar Vol.IV: pentru clasa a IV-aCraiova,,Gheorghe - Cârțu Alexandru”1993990
209Alexandru IoanImnele TransilvanieiBucureştiCartea Românească19763069
210Alexandru IoanImnele TransilvanieiBucureştiCartea Românească19763070
211Alexandru IoanIubirea de patrie; Jurnal de poet: EseuriCluj-NapocaDacia 19785409
212Alexandru IoanIubirea de patrie; Jurnal de poet: EseuriCluj-NapocaDacia 19785410
213Alexandru IoanIubirea de patrie; Jurnal de poet: EseuriCluj-NapocaDacia 19785452
214Alexandru IoanIubirea de patrie; Jurnal de poet: EseuriCluj-NapocaDacia 19785453
215Alexandru IoanIubirea de patrie; Jurnal de poet: EseuriCluj-NapocaDacia 19785653
216Alexandru IoanIubirea de patrie; Jurnal de poet: EseuriCluj-NapocaDacia 19785685
217Alexandru IoanPoezii. PoezieBucureştiEminescu198112487
218Alexandru IoanImnele Ţării RomâneştiBucureştiCartea Românească198112778
219Alexandru IoanImnele MaramureşuluiBucureştiCartea Românească198816302
220Alexandru MagdalenaSisteme de măsurare cu traductoareBucureştiMatrix Rom201223136
221Alexandru OlteaRaculBucureştiEminescu19701718
222Alexandru OlteaSertarul cu medalii Vol.1 Vama arsăBucureştiEminescu19798789
223Alexandru OlteaSertarul cu medalii Vol.1 Vama arsăBucureştiEminescu19798790
224Alexandru Radu FBuna zi de mâine: teatruBucureştiCartea Românească198011208
225Alexandru Radu FO şansă pentru fiecareBucureştiEminescu198011796
226Alexe VladimirReţelele teroriste: Dosarele secrete ale marii conspiraţii cumuniste a anilor '70PloieştiElit Comentator199117852
227Alexe VladimirReţelele teroriste: Dosarele secrete ale marii conspiraţii cumuniste a anilor '70PloieştiElit Comentator199117853
228Alexescu MateiLaboratorul astrofizicianului amatorBucureştiAlbatros198615768
229Alexescu MateiLaboratorul astrofizicianului amatorBucureştiAlbatros198615769
230Alexin AnatoliDialog despre omenie: însemnările unui scriitorBucureştiTineretului1964569
231Al-George DorinaȘocul amintirilorBucureşti[s.n.]199419292
232Allen JudyEnciclopedia fenomenelor neexplicateBucureştiEnciclopedia RAO200722302
233Almaş DumitruDrum de luptă şi de glorie: pagini închinate independenţeiBucureştiPolitică197811057
234Almaş DumitruDrum de luptă şi de glorie: pagini închinate independenţeiBucureştiPolitică197811058
235Almaş DumitruPopasuri la vetrele istoriei româneşti: partea IBucureştiEDP198112693
236Almaş DumitruPopasuri la vetrele istoriei româneşti: partea IBucureştiEDP198112694
237Almaş DumitruPopasuri la vetrele istoriei româneşti: partea IBucureştiEDP198112695
238Almaş DumitruPopasuri la vetrele istoriei româneşti: partea IBucureştiEDP198112696
239Almaş DumitruVoievodul fără teamă şi fără prihană: roman istoricBucureştiAlbatros198414544
240Almaş DumitruAlexandru Ioan Cuza, domnitorul Unirii BucureştiIon Creangă198314578
241Almaş DumitruPopasuri la vetrele istoriei româneşti: partea IBucureştiEDP198121389
242Almaş DumitruEroi au fost, eroi sunt încă…Evocări şi portrete istoriceBucureştiPolitică198321390
243Almăjan Ion MarinTornada: romanBucureştiEminescu198010791
244Almăjan Ion MarinTornada: romanBucureştiEminescu198010792
245Almosnino GeorgeOmul de la fereastră: versuriBucureştiCartea Românească19828704
246Almosnino GeorgePoeme din fotoliul verdeBucureştiCartea Românească198414693
247Alterescu SimionActorul şi vîrstele teatrului românescBucureştiMeridiane198110656
248Alterescu SimionActorul şi vîrstele teatrului românescBucureştiMeridiane198110664
249Amaru BogdanGoana după fluturiBucureştiMinerva19735535
250Amiredjibi CiabuaData tutaşhiaIaşiJunimea198121179
251Amzulescu Alexandru I.Repere şi popasuri în cercetarea poeziei populareBucureştiMinerva198916521
252Anastasiu Viorela, Dumitru DanAtlas EuropaBucureştiE.D.P.[s.a.]22057
253Anca GeorgeApocalipsa indiană: roman auromitologic Vol.1 Maica Medeea la ParisBucureştiEvenimentul199820010
254Andersen Hans ChristianCrăiasa zăpezilor şi alte poveştiBucureştiCorint199717367
255Andersen Hans ChristianRegele arinilor şi alte poveştiBucureştiCorint199817605
256Andersen Hans ChristianPoveştiBucureştiCartex2000200021401
257Andreescu Dumitru, Diaconescu Gh,Şerbănescu E.Dicţionar de astronauticăBucureştiAlbatros19834169
258Andreescu FlorinSalutări din România with LoveBucureştiAd Libri[s.a.]23218
259Andreescu GeorgeIliada, Odiseea, Eneida: repovestire pentru copiiBucureştiIon Creangă19797515
260Andreescu GeorgeIliada, Odiseea, Eneida: repovestire pentru copiiBucureştiIon Creangă19797518
261Andreescu GeorgeIliada, Odiseea, Eneida: repovestire pentru copiiBucureştiIon Creangă19797520
262Andreescu GeorgeIliada, Odiseea, Eneida: repovestire pentru copiiBucureştiIon Creangă197912200
263Andreescu GeorgeIliada, Odiseea, Eneida: repovestire pentru copiiBucureştiCartex2000200321530
264Andreescu MihaelaDimineţile limpeziCraiovaScrisul Românesc198213819
265Andreescu MihaelaMarin Sorescu: Instantaneu criticBucureştiAlbatros198314107
266Andreescu MihaelaMarin Sorescu: Instantaneu criticBucureştiAlbatros198314108
267Andreescu ŞtefanRestitutio Daciae. Relaţiile politice dintre Ţara Românească, Moldova şi Transilvania în răstimpul 1526- 1593BucureştiAlbatros198011240
268Andrei I., Erikos A., Tudor C.Statele lumii de la A la ZConstanţaSteaua Nordului200120442
269Andrei Mihail, Ghiţă IulianLimba română: fonetică, lexicologie, gramatică, stil şi compoziţie, exerciţiiBucureştiE.D.P.198314194
270Andrei PetreFilosofia valoriiIaşiPolirom199719704
271Andrei Sorin-DragoşTentativă de…umorBucureşti,,Cuvântul românesc”199017478
272Andreiţă IonSecante la omenieBucureştiMilitară198515450
273Andreiţă IonSecante la omenieBucureştiMilitară198515451
274Andreson WalterCurs practic de încredere: șapte pași spre împlinirea personalăBucureştiCurtea Veche200021798
275Andrevski StanislasContesa Walewska [Bucureşti]Scoica199017421
276Andrevski StanislasContesa Walewska [Bucureşti]Scoica199017858
277Andrevski StanislasContesa Walewska [Bucureşti]Scoica199017859
278Andrews TedCabala magică pe înţelesul tuturorIaşiPolirom200622149
279Andrić IvoCronică din Travnik. Viziri şi consuli.BucureştiEditura pentru literatură1967648
280Andrić IvoCronică din Travnik. Viziri şi consuli.BucureştiEditura pentru literatură19671482
281Andrica Dorin, Varga Csaba, Văcăreţu DanielTeme şi probleme alese de geometrieBucureştiPlus200220464
282Andrica Dorin, Varga Csaba, Văcăreţu DanielTeme şi probleme alese de geometrieBucureştiPlus200220465
283Andrica Dorin, Varga Csaba, Văcăreţu DanielTeme şi probleme alese de geometrieBucureştiPlus200220466
284Andrieş Mihai GheorgheCartea comorilorBucureştiAlbatros198011192
285Andrieş Mihai GheorgheUltimul oraş al AtlantideiBucureştiVestala; Saeculum199822076
286Andrievici Nicolae, Bratu ValentinManualul lăcătuşului mecanic din industria materialelor de construcţiiBucureştiE.D.P.19701862
287Andriţoiu AlexanduVersuriBucureştiAlbatros [s.a.]221
288Andriţoiu AlexanduVersuriBucureştiTineretului19681810
289Andriţoiu AlexanduPoeme noiBucureştiCartea Românească198414837
290Andriţoiu AlexanduPoeme noiBucureştiCartea Românească198415057
291Andriţoiu AlexanduVersuriTimişoaraFacla198715985
292Andriţoiu AlexanduVersuriTimişoaraFacla198715986
293Andriţoiu AlexanduVersuriTimişoaraFacla198715987
294Andriţoiu AlexanduVersuriTimişoaraFacla198716008
295Andriţoiu AlexanduVersuriTimişoaraFacla198716009
296Andronic ConstantinCum să fim sănătoşiBucureştiMilitară198011787
297Andronic ConstantinCum să fim sănătoşiBucureştiMilitară198011788
298Andronic ConstantinCum să fim sănătoşiBucureştiMilitară198017069
299Andronic TitusDimineţi ritualeCluj-NapocaDacia 198011021
300Andronic TitusDimineţi ritualeCluj-NapocaDacia 198011118
301Andru VasileMuntele calvarului: romanBucureştiMilitară199118018
302Andru VasileMuntele calvarului: romanBucureştiMilitară199118020
303Andruh Marius, Chiru Lina, Cojocaru Lia Probleme de chimie pentru clasa a 9-aBucureştiALL Educaţional200421947
304Angelescu CălinNatură moartă cu accesorii: versuriBucureştiCartea Românească199017152
305Angelescu Cristina MariaVeşmânt şi podoabăBucureştiAlbatros197910617
306Angelescu GabrielDicţionar de pleonasmeBucureştiCoresi199519064
307Anghel DimitriePoeziiBucureştiEditura pentru literatură19681728
308Anghel DimitrieVersuri şi prozăBucureştiAlbatros19786947
309Anghel DimitrieVersuri şi prozăBucureştiAlbatros19786948
310Anghel DimitrieVersuri şi prozăBucureştiAlbatros19786949
311Anghel DimitrieVersuri şi prozăBucureştiAlbatros19786950
312Anghel DimitrieVersuri şi prozăBucureştiAlbatros19786951
313Anghel DimitrieVersuri şi prozăBucureştiAlbatros19787524
314Anghel DimitrieVersuri şi prozăBucureştiAlbatros197812224
315Anghel Dimitrie, Iosif Ştefan OctavianCireşul lui lucullus: teatru, proză traduceriBucureştiMinerva19763094
316Anghel Dimitrie, Iosif Ştefan OctavianCireşul lui lucullus: teatru, proză traduceriBucureştiMinerva19763095
317Anghel Dimitrie, Iosif Ştefan OctavianCireşul lui lucullus: teatru, proză traduceriBucureştiMinerva19763096
318Anghel Dimitrie, Iosif Ştefan OctavianCireşul lui lucullus: teatru, proză traduceriBucureştiMinerva19763097
319Anghel Ion M, Deak Francisc, Popa Marin FRăspunderea civilăBucureştiȘtiințifică 19701956
320Anghel Ion, Mitrache Liliana Teste de biologie: clasa a XII-aBucureşti199318902
321Anghel LauraExerciţii de gramatică franceză Vol.IBacăuPlumb199920022
322Anghel LauraExerciţii de gramatică franceză Vol.IIBacăuPlumb199920023
323Anghel LauraExerciţii de gramatică franceză Vol.IBacăuPlumb199920024
324Anghel LauraExerciţii de gramatică franceză Vol.IIBacăuPlumb199920025
325Anghel LauraExerciţii de gramatică franceză Vol.IBacăuPlumb199920026
326Anghel LauraExerciţii de gramatică franceză Vol.IIBacăuPlumb199920027
327Anghel LauraExerciţii de gramatică franceză Vol.IBacăuPlumb199920028
328Anghel LauraExerciţii de gramatică franceză Vol.IIBacăuPlumb199920029
329Anghel PaulSăptămâna patimilor:ipoteză dramatică de veac eroic moldavBucureştiEminescu19797156
330Anghel PaulSăptămâna patimilor:ipoteză dramatică de veac eroic moldavBucureştiEminescu19797157
331Anghel PaulNoaptea otomană Cartea a VI-a din romanul,,Zăpezile de acum un veac"BucureştiCartea Românească19798593
332Anghel PaulNoaptea otomană Cartea a VI-a din romanul,,Zăpezile de acum un veac"BucureştiCartea Românească19798594
333Anghel PaulPopasuri între armeBucureştiMilitară19798608
334Anghel PaulNoaptea otomană Cartea a VI-a din romanul,,Zăpezile de acum un veac"BucureştiCartea Românească19799452
335Anghel PaulFluviile. Cartea a II-a din romanul ,,Zăpezile de acum un veac"BucureştiCartea Românească198011499
336Anghel PaulIeşirea din iarnă.Cartea I din ciclul ,,Zăpezile de acum un veac"BucureştiCartea Românească198112621
337Anghel PaulCutremurul.Cartea a VIII-a din ciclul ,,Zăpezile de acum un veac"BucureştiCartea Românească198615669
338Anghel PetreFratele nostru EmanuelBucureştiCartea Românească19761389
339Anghel PetreFratele nostru EmanuelBucureştiCartea Românească19761390
340Anghel PetreMihai Ralea, vocația eseuluiBucureştiCartea Românească19735509
341Anghel PetreLupii la stânăBucureştiCartea Românească19786113
342Anghel PetreLupii la stânăBucureştiCartea Românească19786114
343Anghel PetreLupii la stânăBucureştiCartea Românească19786975
344Anghel PetreLupii la stânăBucureştiCartea Românească19787023
345Anghel PetrePrindeţi vulpile: romanBucureştiEminescu197814204
346Anghel PetreMoştenitorul: romanBucureştiCartea Românească198615810
347Anghel PetreMoştenitorul: romanBucureştiCartea Românească198615855
348Anghel PetreSita lui MamonaBucureştiEminescu198017172
349Anghel TraianProgramare WEB pentru liceuIaşiPolirom200823038
350Anghelache IoanObţinerea proteinelor prin biosinteză din materii prime petrochimiceBucureştiȘtiințifică și Enciclopedică197814667
351Anghelescu GabrielDicţionar de dificultăţi ale limbii româneBucureştiCoresi199118311
352Anghelescu M, Ionescu C, Lăzărescu GhDicţionar de termeni literariBucureştiGaramond[s.a.]19062
353Anghelescu M, Ionescu C, Lăzărescu GhDicţionar de termeni literariBucureştiGaramond[s.a.]19392
354Anghelescu M, Ionescu C, Lăzărescu GhDicţionar de termeni literariBucureştiGaramond[s.a.]19393
355Anghelescu Temelie N., Popescu Adrian Gh.Dificultăţi ale analizei gramaticaleBucureştiȘtiințifică și Enciclopedică19761289
356Anghelescu Temelie N., Popescu Adrian Gh.Dificultăţi ale analizei gramaticaleBucureştiȘtiințifică și Enciclopedică19761290
357Anghelescu VirgilElemente de ergonomie aplicatăBucureştiPolitică19711662
358Anghelescu-Sămărghiţan CeciliaFiam Szive. Forditotta Vajnovski KázmérBucureştiAlbatros19774184
359Angheloiu IonRadioelectronica aziBucureştiMilitară1975872
360Angheloiu IonRadioelectronica aziBucureştiMilitară1975873
361Angheloiu IonRadioelectronica aziBucureştiMilitară1975874
362Angheloiu IonRadioelectronica aziBucureştiMilitară1975875
363Angheloiu IonRadioelectronica aziBucureştiMilitară1975876
364Angheloiu IonRadioelectronica aziBucureştiMilitară1975877
365Anghelov ŢvetanCăutătorii de comoriBucureştiIon Creangă197715491
366Angheluş Ion Alex.Cumpărătorul de bufniţe: versuriIaşiJunimea198514833
367Angot MichelIndia clasicăBucureştiBic All200222183
368Annselm de CanterburyDe ce s-a făcut Dumnezeu om. Cur deus homoIaşiPolirom199719719
369Antal A, Mureșan PCuloare, armonie, confortBucureştiȘtiințifică și Enciclopedică198314138
370Antal A, Mureșan PCuloare, armonie, confortBucureştiȘtiințifică și Enciclopedică198314139
371Antal Andrei, Farcaș Vasile, Vasilescu AntonInternatul școlarBucureştiE.D.P.[s.a.]21333
372Antim St.Studii şi portreteCraiovaRamuri[s.a.]1595
373 Antip ConstantinRăzboiul popular în istoria universală BucureştiMilitară19762581
374Antip ConstantinPublicistica militară în serviciul apărarii naţionale-itinerar istoric-BucureştiMilitară198314169
375Anton CostacheSeri albastre Vol.1: romanBucureştiIon Creangă198514944
376Anton CostacheSeri albastre Vol.2: romanBucureştiIon Creangă198514945
377Anton CostacheSeri albastre Vol.1: romanBucureştiIon Creangă198514946
378Anton CostacheSeri albastre Vol.2: romanBucureştiIon Creangă198514947
379Anton CostacheSeri albastre Vol.1: romanBucureştiIon Creangă198521135
380Anton CostacheSeri albastre Vol.1: romanBucureştiIon Creangă198521136
381Anton GheorgheEconomie:caietul elevului sinteze aplicații subiecte de la bacalaureatRomanMiron Costin199921335
382Anton RaduProbleme de mecanicăBucureştiE.D.P.19786718
383Anton RaduProbleme de mecanicăBucureştiE.D.P.197814445
384Antonescu GrigoreDispozitive semiconductoare pentru microundeBucureştiTehnică19794701
385Antonescu GrigoreAmplificatoare cu semiconductoare pentru microundeBucureştiTehnică199118186
386Antonescu GrigoreAmplificatoare cu semiconductoare pentru microundeBucureştiTehnică199118187
387Antonescu Nicolae Napoleon, Ulmanu VladFabricarea, repararea şi întrţinerea utilajului chimic şi petrochimic : manual pentru subingineriBucureştiE.D.P.198113088
388Antonesei LiviuCăutarea căutării: poeziiIaşiJunimea199017599
389Antonesei LiviuCăutarea căutării: poeziiIaşiJunimea199017600
390Antonie AurelScrisoare către animalele miciCraiovaScrisul Românesc198615547
391Antonie AurelScrisoare către animalele miciCraiovaScrisul Românesc198615548
392Antoniu George, Popa Marin, Daneș ȘtefanCodul penal pe înțelesul tuturorBucureştiPolitică197015081
393Anzini ManfredoLingua e Comunicazione 1. Grammatica storico-normativa della lingua italiana per le scuole medie superiori TorinoIl capitello199520593
394Anzini ManfredoLingua e Comunicazione 2. Grammatica storico-normativa della lingua italiana per le scuole medie superiori TorinoIl capitello199520594
395Apan Rodica DianaCreditul destinat consumului. Protecţia intereselor economice ale consumatorilor.Reglementări naţionale şi comunitareCluj-NapocaSfera Juridică200423244
396Apan Rodica DianaProtecţia juridică a consumatorilor: creditul destinat consumului şi domeniile conexeCluj-NapocaSfera Juridică200723245
397Apeleveanu BarbuMari invenţii -povestiri adevărateBucureştiIon Creangă197721252
398Apeleveanu BarbuMari invenţii -povestiri adevărateBucureştiIon Creangă197721367
399Apostol DanUrme de pași în cosmosBucureştiȘtiințifică și Enciclopedică198916551
400Apostol DanUrme de pași în cosmosBucureştiȘtiințifică și Enciclopedică198916552
401Apostol PavelCibernetică, cunoaştere, acţiune: contribuţii la metodologia "acţiunii-cunoaştere"BucureştiPolitică19691837
402Apostol PavelViitorulBucureştiŞtiinţifică 197713653
403Apostolescu MihaiIon Creangă între mari povestitori ai lumiiMinerva19786641
404Apostolescu MihaiIon Creangă între mari povestitori ai lumiiMinerva197810571
405Apostolescu MihaiIon Creangă între mari povestitori ai lumiiMinerva197810572
406Apostolescu MihaiIon Creangă între mari povestitori ai lumiiMinerva197810573
407Apostolescu MihaiIon Creangă între mari povestitori ai lumiiMinerva197810574
408Arachelian VartanAventurile originalităţiiBucureştiTineretului19682002
409Arachelian VartanToamna pătimirii noastre: evocare istoricăBucureştiEminescu198014633
410Arachelian VartanEdiţie specialăBucureştiCartea Românească199016915
411Aragon LouisCălătorii din imperialăBucureştiEditura pentru literatură19697660
412Aragon LouisCălătorii din imperialăBucureştiEditura pentru literatură19697661
413Aragon LouisCălătorii din imperialăBucureştiEditura pentru literatură19697662
414Aramă HoriaJocuri de apă: nuveleBucureştiCartea Românească19751465
415Aramă IonOamenii visează trandafiriBucureştiMilitară197910417
416Aramă IonAm fost cu toţii soldaţiBucureştiMilitară198514869
417Arbore GrigoreStolul de argintBucureştiCartea Românească19796507
418Arbore GrigoreCetatea ideală în viziunea Renaşterii : Eseu asupra tipologiei formelor urbaneBucureştiMeridiane19786756
419Arbore GrigoreCetatea ideală în viziunea Renaşterii : Eseu asupra tipologiei formelor urbaneBucureştiMeridiane19786757
420Arbore GrigoreCetatea ideală în viziunea Renaşterii : Eseu asupra tipologiei formelor urbaneBucureştiMeridiane19786758
421Arbore GrigoreBellini: albumBucureştiMeridiane19796782
422Arbore GrigoreBellini: albumBucureştiMeridiane19796783
423Arcan SofiaVara suferinţelorTimişoaraFacla198011792
424Arcan SofiaJoc întreruptTimişoaraFacla198615696
425Arcan SofiaJoc întreruptTimişoaraFacla198615697
426 Arcangeli FrancescoGiorgio MorandiBucureştiMeridiane198716943
427 Arcangeli FrancescoGiorgio MorandiBucureştiMeridiane198716944
428Ardelean Zeno, Folescu GheorgheCaptatoare solareBucureştiŞtiinţifică şi Enciclopedică198011186
429Ardelean Zeno, Folescu GheorgheCaptatoare solareBucureştiŞtiinţifică şi Enciclopedică198020993
430Ardelean-Moldovan LiviaPasienţă-n pas de troisCluj-NapocaDacia 197921137
431Aretino Pietro; Dolce Lodovico, Pino PaoloSecolul de aur al picturii veneţiene : critica de artă la VeneţiaBucureştiMeridiane198012349
432Argetoianu ConstantinPentru cei de mâine: amintiri din vremea celor de ieri Volumul II 1913-1916BucureştiHumanitas199117484
433Argetoianu ConstantinPentru cei de mâine: amintiri din vremea celor de ieri Volumul II 1913-1916BucureştiHumanitas199117485
434Argetoianu ConstantinMemorii pentru cei de mâine: amintiri din vremea celor de ieri Volumul V BucureştiMachiavelli199519294
435Arghezi TudorCimitirul buna-vestire: poemBucureştiEditura pentru literatură1968825
436Arghezi TudorScrieri 15: prozeBucureştiEditura pentru literatură19671210
437Arghezi TudorScrieri 16: prozeBucureştiEditura pentru literatură19671211
438Arghezi TudorScrieri 17: prozeBucureştiEditura pentru literatură19671212
439Arghezi TudorScrieri 18: prozeBucureştiEditura pentru literatură19671213
440Arghezi TudorScrieri 23: prozeBucureştiMinerva19741214
441Arghezi TudorScrieri 24: prozeBucureştiMinerva19741215
442Arghezi TudorScrieri 25: prozeBucureştiMinerva19741216
443Arghezi TudorScrieri 27: prozeBucureştiMinerva19751217
444Arghezi TudorScrieri 28: prozeBucureştiMinerva19751218
445Arghezi TudorA viragaruslany: regényBukarest Irodalmi Könyvkiadó19681900
446Arghezi TudorCuvinte potrivite. Palabras adecuadasBucureştiMinerva19774148
447Arghezi Tudor1907 PeisajeBucureştiAlbatros19776819
448Arghezi Tudor1907 PeisajeBucureştiAlbatros19776820
449Arghezi TudorPamfleteBucureştiMinerva197910497
450Arghezi TudorPamfleteBucureştiMinerva197910498
451Arghezi TudorPamfleteBucureştiMinerva197910499
452Arghezi TudorPamfleteBucureştiMinerva197910500
453Arghezi Tudor1907 PeisajeBucureştiAlbatros197710547
454Arghezi Tudor1907 PeisajeBucureştiAlbatros197710548
455Arghezi TudorVersuri şi prozăBucureştiIon Creangă198010686
456Arghezi TudorVersuri şi prozăBucureştiIon Creangă198010687
457Arghezi TudorLina: poemBucureştiMinerva198011038
458Arghezi TudorLina: poemBucureştiMinerva198011039
459Arghezi TudorVersuri Vol.1BucureştiCartea Românească198011283
460Arghezi TudorVersuri Vol.2BucureştiCartea Românească198011284
461Arghezi TudorVersuri CraiovaScrisul Românesc198011694
462Arghezi TudorVersuri CraiovaScrisul Românesc198011695
463Arghezi TudorVersuriBucureştiMinerva198011933
464Arghezi TudorVersuriBucureştiMinerva198011934
465Arghezi TudorVersuriBucureştiMinerva198011935
466Arghezi TudorVersuri şi prozăBucureştiIon Creangă198012233
467Arghezi TudorVersuri şi prozăBucureştiIon Creangă198023289
468Arghezi TudorVersuri Vol.1BucureştiCartea Românească198013301
469Arghezi TudorVersuri Vol.2BucureştiCartea Românească198013302
470Arghezi TudorVersuri Vol.1BucureştiCartea Românească198013303
471Arghezi TudorVersuri Vol.2BucureştiCartea Românească198013304
472Arghezi TudorVersuri Vol.1BucureştiCartea Românească198013305
473Arghezi TudorVersuri Vol.2BucureştiCartea Românească198013306
474Arghezi TudorVersuri Vol.1BucureştiCartea Românească198013307
475Arghezi TudorVersuri Vol.2BucureştiCartea Românească198013308
476Arghezi TudorVersuri Vol.1BucureştiCartea Românească198013309
477Arghezi TudorVersuri Vol.2BucureştiCartea Românească198013310
478Arghezi TudorVersuri Vol.1BucureştiCartea Românească198013311
479Arghezi TudorVersuri Vol.2BucureştiCartea Românească198013312
480Arghezi TudorVersuri Vol.1BucureştiCartea Românească198013313
481Arghezi TudorVersuri Vol.2BucureştiCartea Românească198013314
482Arghezi TudorVersuri Vol.1BucureştiCartea Românească198013315
483Arghezi TudorVersuri Vol.2BucureştiCartea Românească198013316
484Arghezi TudorVersuri Vol.2BucureştiCartea Românească198013317
485Arghezi TudorVersuri Vol.2BucureştiCartea Românească198013318
486Arghezi TudorVersuri Vol.2BucureştiCartea Românească198013575
487Arghezi TudorVersuri Vol.2BucureştiCartea Românească198013576
488Arghezi TudorAutoportret prin corespondențăBucureştiEminescu198213731
489Arghezi TudorScrieri 34: prozeBucureştiMinerva198514808
490Arghezi TudorScrieri 34: prozeBucureştiMinerva198514809
491Arghezi TudorScrieri 34: prozeBucureştiMinerva198514810
492Arghezi TudorVersuri Vol.2BucureştiCartea Românească198515210
493Arghezi TudorScrieri 34: teatruBucureştiMinerva198515230
494Arghezi TudorPoeme în prozăBucureştiMinerva198515373
495Arghezi TudorPoeme în prozăBucureştiMinerva198515374
496Arghezi TudorPoeme în prozăBucureştiMinerva198515375
497Arghezi TudorPoeme în prozăBucureştiMinerva198515376
498Arghezi TudorPoeme în prozăBucureştiMinerva198515377
499Arghezi TudorVersuri BucureştiMinerva198816182
500Arghezi TudorVersuri BucureştiMinerva198816183
501Arghezi TudorVersuri BucureştiMinerva198816184
502Arghezi TudorVersuri BucureştiMinerva198816185
503Arghezi TudorVersuri Bucureşti100+1Gramar199819847
504Arghezi TudorVersuri Bucureşti100+1Gramar199819848
505Arghezi TudorVersuri Bucureşti100+1Gramar199819849
506Arghezi TudorVersuri Bucureşti100+1Gramar199819850
507Arguedas José MaríaCopacul care va dăinuiBucureştiUnivers19799093
508Arguedas José MaríaCopacul care va dăinuiBucureştiUnivers19799094
509Arieşanu IonO complicată stare de fericire: romanBucureştiEditura pentru literatură1967714
510Arieşanu IonRespiraţie liberă.Destine comuneBucureştiEminescu197910618
511Arieşanu IonLumină stranieTimişoaraFacla198112670
512Arieşanu IonO complicată stare de fericire: romanTimişoaraFacla197821134
513Arion Constantin-VirgiliuApărarea copilului faţă de infecţiiBucureştiMedicală199017655
514Arion Constantin-VirgiliuApărarea copilului faţă de infecţiiBucureştiMedicală199017656
515Arion GeorgeInterviuri BucureştiEminescu19799590
516Arion GeorgeInterviuri BucureştiEminescu19799610
517Arion GeorgeInterviuri BucureştiEminescu19799611
518Arion GeorgeInterviuri IIBucureştiAlbatros198213202
519Arion GeorgeInterviuri IIBucureştiAlbatros198213345
520Arion GeorgeInterviuri IIBucureştiAlbatros198213346
521Arion GeorgeInterviuri IIBucureştiAlbatros198213347
522Arion GeorgeInterviuri IIBucureştiAlbatros198213348
523Arion GeorgeInterviuri IIBucureştiAlbatros198213349
524Arion GeorgeInterviuri IIBucureştiAlbatros198213350
525Arion GeorgeProfesionistul. Ţintă în mişcare: romaneBucureştiEminescu198515261
526Arishima TakeoYokoBraşovArania199218444
527AristotelFizicaIaşiMoldova199519509
528Armeş NicolaeABC-ul comportării civilizateBucureştiCeres199017414
529Armeş NicolaeABC-ul comportării civilizateBucureştiCeres199017415
530Armitage TrailScarface- regele gangsteriloBucureştiRomfel199017347
531Armitage TrailScarface- regele gangsteriloBucureştiRomfel199017497
532Armitage-Amato RachelCorespondenţă de afaceri în limba englezăBucureştiNiculescu200522079
533Arnăutu Mihail, Ardelean LigiaConsonanţe liriceBucureştiMuzicală199017457
534Arnold BrianRecapitulări prin diagrame. Fizică IBucureştiALL Educaţional199921953
535Arnold BrianRecapitulări prin diagrame. Fizică IBucureştiALL Educaţional199921954
536Arsene Paraschiva, Popescu ŞtefanChimie şi probleme de chimie organicăBucureştiTehnică197911936
537Arsene Paraschiva, Popescu ŞtefanChimie şi probleme de chimie organicăBucureştiTehnică197911937
538Arsene Paraschiva, Popescu ŞtefanChimie şi probleme de chimie organicăBucureştiTehnică197911938
539Arsene Paraschiva, Popescu ŞtefanChimie şi probleme de chimie organicăBucureştiTehnică197911939
540Arsene Paraschiva, Popescu ŞtefanChimie şi probleme de chimie organicăBucureştiTehnică197911940
541Arsene Paraschiva, Popescu ŞtefanChimie şi probleme de chimie organicăBucureştiTehnică197911941
542Arsene Paraschiva, Popescu ŞtefanChimie şi probleme de chimie organicăBucureştiTehnică197911942
543Arseniev Vladimir KlavdievicPrin taigaua Extremului Orient.Vol. I Prin ţinutul Ussuri: expediţia din 1902-1906 în regiunea muntoasă Sihote-Alin BucureştiMeridiane198716052
544Arthus-Bertrand, YannPământul văzut din cer : un portret aerian al planeteiBucureştiUnivers200521550
545Asavinei Ion, Niculescu CorneliaGhid pentru utilizarea termocuplurilor în măsurări industrialeBucureştiTehnică198112502
546Asavinei Ion, Niculescu CorneliaGhid pentru utilizarea termocuplurilor în măsurări industrialeBucureştiTehnică198115075
547Asimov IsaacPovestiri cu roboţiBucureştiTeora199419229
548Asimov IsaacA doua fundațieBucureştiNemira199419231
549Asimov IsaacPreludiul fundaţieiBucureştiNemira199419232
550Asimov IsaacSoarele golBucureştiUnivers197521176
551Asimov IsaacCe știm și ce nu știm încă despre pământ și cerBucureştiElis199623186
552Asociaţia Chinologică Filiala BistriţaExpoziţie canină republicană cu participare internaţionalăBistriţa Asociaţia Chinologică198320910
553Asserate Asfa-WossenBunele maniere: mic tratat de supravieţuire în societateBucureştiNemira & Co.200521795
554Astafiev Viktor PetrovichVisul crestelor albe: roman-mozaicBucureştiUnivers198112555
555Atanasiu VictorViaţa lui Ilie MorometeBucureştiCartea Românească198414207
556Athénaios NaukratítesOspăţul înţelepţilorBucureştiMinerva19785292
557Athénaios NaukratítesOspăţul înţelepţilorBucureştiMinerva19785391
558Athénaios NaukratítesOspăţul înţelepţilorBucureştiMinerva19785392
559Athénaios NaukratítesOspăţul înţelepţilorBucureştiMinerva19785393
560Athénaios NaukratítesOspăţul înţelepţilorBucureştiMinerva19785394
561Athénaios NaukratítesOspăţul înţelepţilorBucureştiMinerva19785395
562Athénaios NaukratítesOspăţul înţelepţilorBucureştiMinerva19785396
563Atkinson EleanorGreyfriars BobbyLondonPenguin Books199422826
564Audirac Jean-Louis, Bonvallet René, Richerme AnnieMathématiques 2ParisCedex 06[s.a.]21347
565Austen JaneEpistolar. Lady SusanBucureştiUnivers199117520
566Austen JaneMândrie şi prejudecatăBucureştiGaramond199218231
567Austen JaneMândrie şi prejudecatăBucureştiGaramond199218232
568Austen JaneEpistolar. Lady SusanBucureştiUnivers199118442
569Austen JaneMândrie şi prejudecatăBucureştiLeda200621840
570Austen JaneEmmaOxfordOxford University Press199122821
571Austen JanePersuasionOxford Oxford University Press200322822
572 Averoff-Tossizza EvanghelosAmintiri şi speranţe: povestiriBucureştiIon Creangă197910270
573Averoff-Tossizza EvanghelosAmintiri şi speranţe: povestiriBucureştiIon Creangă197910267
574Averoff-Tossizza EvanghelosAmintiri şi speranţe: povestiriBucureştiIon Creangă197910268
575Avram MioaraOrtografie pentru toţi: 30 de dificultăţiBucureştiAcademiei RSR199017174
576Avram NicolaeIntroducere în spectroscopia RamanTimişoaraFacla198213639
577Avram Nicolae, Megan MihailTeste grilă matematică şi fizicăBucureştiTeora199418872
578Avramescu Aurel, Cărtianu PaulEnergetica mondială în perspectiva sfârşitului de mileniuBucureştiAcademiei RSR198515415
579Avramescu Aurel, Cărtianu PaulEnergetica mondială în perspectiva sfârşitului de mileniuBucureştiAcademiei RSR198515416
580Avrămuţ HoriaAlexandru Philippide: la răscrucile memorieiBucureştiCartea Românească198414395
581Axinte Mircea SorinChimia în gospodărie. Vol. 2: Reţete utileBucureştiCeres198414778
582Axinte Mircea SorinChimia în gospodărie. Vol. 2: Reţete utileBucureştiCeres198414779
583Ayguesparse AlbertMomentul adevărului. NonconformiştiiBucureştiUnivers199017238
584Ayguesparse AlbertMomentul adevărului. NonconformiştiiBucureştiUnivers199017239